Based on a large random sample of ballots, it is estimated that between 25% and
ID: 3048255 • Letter: B
Question
Based on a large random sample of ballots, it is estimated that between 25% and 38% of all voters in Michigan do not vote in the nonpartisan section of the ballot (which includes candidates for many judicial positions). This range is a 95% confidence interval for the true population proportion of all voters who do not vote on the nonpartisan section of the ballot.
1) What is the value of the sample proportion of voters who did not vote on the nonpartisan section of the ballot? Report your answer to 4 decimal places.
2) What is the value of the margin of error of the 95% confidence interval? Report your answer to 4 decimal places.
Explanation / Answer
Here
Sample Proportion-Margin of error = 0.25
Sample Proportion+Margin of error = 0.38
Sample Proportion = (0.25+0.38)/2
= 0.3150
b)Margin of error = 0.38-0.3150
= 0.0650
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.