A company is preparing to launch a new web site to sell its products. From past
ID: 3048829 • Letter: A
Question
A company is preparing to launch a new web site to sell its products. From past experience, they know that purchases at the site will occur as a Poisson process with on average 22 purchases every 10 minutes.
a) What is the expected time in minutes before the first purchase after the site opens? Give your answer to four decimal places.
b) What is the probability that more than 0.25 minutes pass before the first purchase? Give your answer to four decimal places.
c) What is the expected time in minutes until the seventh purchase? Give your answer to four decimal places.
d) What is the probability that the fifth purchase will occur between 2.73 minutes and 3.64 minutes after the site opens? Give your answer to four decimal places.
Explanation / Answer
a) 1/(22/10) = 10/22 = 5/11 = 0.4545
b) e^-rt = e^-22/10(.25) = e^-.55 = 0.5769
c). 1/(22/10) * 7 = 70/22 = 35/11 = 3 2/11 = 3.1818
d). Note that the chi-squared distribution with 2 degrees of freedom has the exponential distribution with rate 1/2
Thus, the fifth purchase has the shape of the chi-squared distribution with 10 degrees of freedom.
Then, as the rate is 22/10, and we must transform this to a rate of 1/2, we multiply our times by 22/10/(1/2) = 4.4
Then, Chisq.dist(3.64*4.4,10,1) - chisq.dist(2.73*4.4,10,1) = 0.1851
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.