A random sample of 100 people was taken. Eighty of the people in the sample favo
ID: 3048906 • Letter: A
Question
A random sample of 100 people was taken. Eighty of the people in the sample favored Candidate A. We are interested in determining whether or not the proportion of the population in favor of Candidate A is significantly more than 75%.
Refer to Exhibit 9-6. The p-value is:
A random sample of 100 people was taken. Eighty of the people in the sample favored Candidate A. We are interested in determining whether or not the proportion of the population in favor of Candidate A is significantly more than 75%.
Explanation / Answer
Ans:
H0:p=0.75
Ha:p>0.75
(right tailed test)
sample proportion=80/100=0.8
standard deviation=sqrt(0.75*(1-0.75)/100)=0.0433
Test statistic:
z=(0.8-0.75)/0.0433=1.1547
p-value=P(z>1.1547)=0.1241
(note: statement above is modified,and options are for p=0.8 instead of 0.75,sample proportion=0.85 instead of 0.8
z=1.25,P(z>1.25)=0.1056)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.