Three different machines M1, M2, and M3 are used to produce similar electronic c
ID: 3048940 • Letter: T
Question
Three different machines M1, M2, and M3 are used to produce similar electronic components. Machines M1, M2, and M3 produce 20%, 30%, and 50% of the components respectively. It is known that the probabilities that the machines produce defective components are 1% for M1, 2% for M2. and 3% for M3. If a component is selected randomly from a large batch, and that component is defective., (a) Find the probability that it was produced by M3. (b) Find the probability that it was produced by M2. Round all your answers in 4 decimal places
Explanation / Answer
Pr(M1 produce) = 0.20 ; Pr(M2 Produce) = 0.30 ; Pr( M3 produce) = 0.50
Pr(Defective l M1) = 0.01 ; Pr(Defective l M2) = 0.02 ; Pr(Defective l M3) = 0.03
(a) Here component is selected randomly from a large batch and component is defective
Pr(Defective) = 0.01 * 0.20 + 0.02 * 0.30 + 0.03 * 0.50 = 0.023
Pr(Produced by M3 l Defective) = (0.03 * 0.50)/0.023 = 0.6522
(b) Pr(Prodcued by M2 l defective) = (0.02 * 0.30)/ 0.023 = 0.2609
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.