Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 269 days and

ID: 3048994 • Letter: T

Question

The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 269 days and a standard deviation of 15 days. a. Find the probability of a pregnancy lasting 308 days or longer if the length of pregnancy is in the lowest 2%, then the baby is premature. Find the length that separates premature babies from those who are not premature lick to view page 1 of the table, Click to view page 2 of the table a. The probability that a pregnancy will last 308 days or longer is Round to four decimal places as needed.)

Explanation / Answer

Solution

Let X be the lengths of the pregnancies

X follows Normal with mean = 269 days and standard deviation = 15 days

(a) P(X>=308)= P(Z>= ((308-269)/15)) = 1-P(Z<2.6) = 0.0047

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote