Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. Probabilities for the standard normal distribution Aa Aa The average starting

ID: 3049147 • Letter: 3

Question

3. Probabilities for the standard normal distribution Aa Aa The average starting salary offer for management majors who graduated in 2007 was $43,256. [Source: National Association of Colleges and Employers, Salary Survey, Fall 2007. Assume that x, the starting salary offer for management majors in the class of '07, is normally distributed with a mean of $43,256 and a standard deviation of $3,150 Use the following Distributions tool to help you answer the questions Standard Normal Distribution Mean = 0.0 Standard Deviation = 1.0 -4 The probability that a randomly selected management major from the class of '07 received a starting salary offer less than $48,600 is The probability that a randomly selected management major received a starting salary offer between $42,000 and $48,600 is What percentage of management majors received a starting offer between $36,000 and $42,000? O 66.6196 O 33.39% O 97.13% o 2.87% Twenty percent of management majors were offered a starting salary less than

Explanation / Answer

The probability that a randomly selected management major from the class of 07 received a strating salary offer less than 48600 is
P(X< 48600) = P(Z < (48600 - 43256)/3150)) = P (Z < 1.6965) = 0.95511

The probability that a randomly selected management major from the class of 07 received a strating salary offer between 42000 and 48600

P(42000 <X< 48600) = P(X < 48600) - P(X < 42000)
                   = P(Z < (48600 - 43256)/3150)) - P(Z < (42000 - 43256)/3150))
                   = P(Z<1.6965) - P(Z < -0.3987) = 0.95511 - 0.34506 = 0.61005

The percentage that a randomly selected management major from the class of 07 received a strating salary offer between 36000 and 42000 is

P(36000 < X < 42000) = P(X < 42000) - P(X < 36000)
                   = P(Z < (42000 - 43256)/3150)) - P(Z < (36000 - 43256)/3150))
                   = P(Z < -0.3987) - P(Z < -2.3035) = 0.34506 - 0.01063 = 0.33443 = 33.4%

Correct answer: option (C)

Tweny percent of management majors were offered a staring salary less than 43256 - 0.8416 * 3150 = 40604.96

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote