At community hospital each full-time employee is required to work 2080 hours ann
ID: 3049909 • Letter: A
Question
At community hospital each full-time employee is required to work 2080 hours annually. The table below shows the amount of time that five employees were absent from work over the past year. Use this information to answer the following questions. Round all answers to two decimal places.
Health Information Management Dept. Coding section Absentee Report, Annual Statistics 20xx
Employee Name Vacation Hours used Sick Leave Hours Used
A 40 6
B 22 16
C 36 8
D 80 32
E 16 40
a. what is the total absentee rate for each employee?
b. what is the sick leave rate for each employee?
c. what is the total sick leave rate for this group of employees for the year?
Explanation / Answer
The absentee rate = the number of hours absent / the total number of available working hours
a) The total absentee rates for each employee are as follows:
A: 46h/2080h = 2.21%
B: 38h/2080h = 1.83%
C: 44h/2080h = 2.12%
D: 112h/2080h = 5.38%
E: 56h/2080h = 2.69%
b) The sick leave rates for each employee are as follows:
A: 6/2080 = 0.28%
B: 16/2080 = 0.77%
C: 8/2080 = 0.38%
D: 32/2080 = 1.54%
E: 40/2080 = 1.92%
c) Total sick leave rate for this group = Total number of sick leave hours taken / Total number of availabe/required working hours for the whole group
Total sick leave rate for this group = 6+16+8+32+40 / 2080 x 5 = 0.98%
Cheers!
Upvote if this was helpful.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.