Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When a distribution of scores is normally distributed, 15.87% of the scores in t

ID: 3049984 • Letter: W

Question

When a distribution of scores is normally distributed, 15.87% of the scores in that distribution are local above z=1.00.
When selecting a score at random from such a distribution, what is he probability of selecting a score between z=-1.00 and z=1.00 ( i.e., greater than z= -1.00 and less than z=1.00)?
Please explain the steps you use to determine your answer.
A)84.13 B)34.13 C) 15.87 D) 68.26 When a distribution of scores is normally distributed, 15.87% of the scores in that distribution are local above z=1.00.
When selecting a score at random from such a distribution, what is he probability of selecting a score between z=-1.00 and z=1.00 ( i.e., greater than z= -1.00 and less than z=1.00)?
Please explain the steps you use to determine your answer.
A)84.13 B)34.13 C) 15.87 D) 68.26
When selecting a score at random from such a distribution, what is he probability of selecting a score between z=-1.00 and z=1.00 ( i.e., greater than z= -1.00 and less than z=1.00)?
Please explain the steps you use to determine your answer.
A)84.13 B)34.13 C) 15.87 D) 68.26

Explanation / Answer

Solution :

Using standard normal table ,

The probability of selecting a score between z = -1.00 and z = 1.00 is,

P(-1.00 < z < 1.00) = P(z < 1.00) - P(z < -1.00)

P(-1.00 < z < 1.00) = 0.8413 - 0.1587

P(-1.00 < z < 1.00) = 0.6826

P(-1.00 < z < 1.00) = 68.26%

Answer = 68.26%

Option D) is correct .

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote