An auto insurance company is analyzing the claim frequency on a block of 50 poli
ID: 3050204 • Letter: A
Question
An auto insurance company is analyzing the claim frequency on a block of 50 policies. Historical data suggest that 10% of policyholders in this block will file at least one claim in the coming year. Let X-the number of policy holders in this block 3. Give the name of the distribution that best models X and the value(s) for the parameters of the distribution 4, what is the probability that more fewer than 8% of the policyholders in this block will file at least one claim in who will file at least one claim in the coming year. chosen. the coming year?Explanation / Answer
Ans:
3)X has binomial distribution with n=50,p=0.1
4)8% of 50=4
P(X<=4)=50C0*0.10*0.950+50C1*0.11*0.949+50C2*0.12*0.948+50C3*0.13*0.947+50C4*0.14*0.946
or binomcdf(50,0.1,4)
=0.4312
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.