Curve and The Central Limit Theorem Timelimit: 2 hours. 1 A population of values
ID: 3050271 • Letter: C
Question
Curve and The Central Limit Theorem Timelimit: 2 hours. 1 A population of values has a normal distribution with -230.4 and 31.3 You intend to draw a random sample of size n = 15 Find P6, which is the score separating the bottom 61% scores from the top 39% scores Pa (for single values) Find Psle which 7,1 (for sample means) = Enter Sh is the mean separating the bottom 61% means from the top 39% means. your answers as numbers accurate to 1 decimal place. Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are Points possible: 5 This is attempt 1 of 2. Submit ent/showtest.php?action skipêto-13 cx ^ worksheetforcent docx .. worksheetforcent docx ^Explanation / Answer
1)for single value
for 61 perncetile ; zscore =0.279
hence corresponding value =mean +z*Std dviation = 239.1
for sample means:
corresponding value =mean +z*Std error =232.7
here mean= = 230.400 std deviation == 31.3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.