The average mass of a freight car is 5634.5 kg with a standard deviation of 642
ID: 3050322 • Letter: T
Question
The average mass of a freight car is 5634.5 kg with a standard deviation of 642 kg. What is the probability that a sample of size 100 will have an average mass between 5600 and 5700 kg? Give your answer to four decimal places. The average mass of a freight car is 5634.5 kg with a standard deviation of 642 kg. What is the probability that a sample of size 100 will have an average mass between 5600 and 5700 kg? Give your answer to four decimal places. The average mass of a freight car is 5634.5 kg with a standard deviation of 642 kg. What is the probability that a sample of size 100 will have an average mass between 5600 and 5700 kg? Give your answer to four decimal places.Explanation / Answer
Given : = 5634.5 = 642
n = 100
P(5600 < x' < 5700)
= P((5600 - 5634.5) / 642 * 100 < x' < (5700 - 5634.5) / 642 * 100)
= P(-0.5374 < x' < 1.0202)
= P(x' < 1.0202) - P(x' < -0.5374)
Using z tables,
= 0.8462 - 0.2955
= 0.5507.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.