A) So Ms Kathleen Wynne, Premier of Ontario, would like to know her popularity i
ID: 3051030 • Letter: A
Question
A) So Ms Kathleen Wynne, Premier of Ontario, would like to know her popularity is at this time. She knows from the last gallop poll in May of 2014 before she sold off Hydro One and the teacher’s problem, she had 26% of the popular vote; an all-time low. Using this data, you are to conduct a survey to determine what her popularity is at this time. You must estimate the number of people to be interviewed (sample size) such that the result will be within 3% of the expected proportion 19 out of 20 times. So what is the sample size? (3) (http://news.nationalpost.com/news/canada/canadian-politics/kathleen-wynnes-personal-approval-rating-hits-new-low-amid-teacher-troubles-and-hydro-one-sale)
B) What would be the required sample size if they did not have the information from the last gallop poll? (2)
Explanation / Answer
a)for 19 out of 20 times means 19/20 =0.95 ~95% confidence level
b)
here margin of error E = 0.03 for95% CI crtiical Z = 1.9600 estimated proportion=p= 0.2600 required sample size n = p*(1-p)*(/E)2= 822.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.