A soft drink machine is programmed to dispense an average of 400 mL per small cu
ID: 3051226 • Letter: A
Question
A soft drink machine is programmed to dispense an average of 400 mL per small cup. Suppose the distribution of the amount of drink dispensed is normally distributed with a standard deviation of 13 mL. 2. a. What proportion of the filled small cups will contain less than 390ml? b. What proportion of the filled small cups contain between 375mL and 390ml? The maximum amount of soda the small cup can hold is 425ml; what proportion of small cups overflow? c. d. The least filed 5% of all small cups contain how much soda? DOLLExplanation / Answer
mean =400 , s= 13
a)
P(x <390)
z= ( x - mean) / s
= ( 390 - 400) / 13
= -0.7692
P(x < 390) = P( z <-0.7692 ) = 0.2209 by using standard table
b)
P(375 < x < 390)
= p( (375 - 400)/13 < z < ( 390 -400) / 13)
= P(-1.9231 z < -0.7692
P(375 < x < 390) = P(-1.9231 < z < -0.7692) = 0.1936by using standard table
c)
P(x >425)
z= ( x - mean) / s
= ( 425 - 400) / 13
= -1.9231
P(x > 425) = P( z >-1.9231 ) = 0.0272by using standard table
d)
z value at 5% = -1.6448
z = ( x -mean) / s
-1.6448 = ( x - 400) / 13
x = 378.6176
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.