Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

To assess the accuracy of a laboratory scale, a standard weight known to weigh 1

ID: 3051406 • Letter: T

Question

To assess the accuracy of a laboratory scale, a standard weight known to weigh 10 grams is weighed repeatedly. The scale readings are normally distributed with unknown mean (this mean is 10 grams if the scale has no blas). The standard deviation of the scale readings is known to be 0.0008 gram (a)The weight is measured three times. The mean result is 10.0023 grams. Give a 98% condence interval for the mean of repeated measurements of the weght (Reund your answers to four decimal places.) Hov, man measurements must be averaged to get a margin of error of ,O 0001 w th e% con dence, Round your answer up to the nea est whole nenher Submit Answer Save Pregress Practice Anothor Version

Explanation / Answer

Solution:- Gvien X = 10.0023 , s = 0.0008, Z = 2.326,n = 3

a) 98% confidence interval for the mean : X +/- Z * s/sqrt(n)
: 10.0023 +/- (2.326*0.0008/sqrt(3))
: (10.0012 , 10.0034)


b) (2.326*0.0008/0.0001)^2 = 346.2576 = 346
  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote