Note: Answer the Question(s) by Using the TI-30XA (or other approved) Calculator
ID: 3051574 • Letter: N
Question
Note: Answer the Question(s) by Using the TI-30XA (or other approved) Calculator. IMPORTANT: Make sure you carry all decimals until you reach your answer, then round to four decimals. A recent survey showed that 63% of U.S. employers were likely to require higher employee contributions for health care coverage. Suppose the survey was based on a sample of 600 companies. Find the 95% confidence interval for the proportion of all companies likely to require higher employee contributions for health care coverage. (See exercise 40 on page 370 of your textbook for a similar problem.) Left Endpoint Right EndpointExplanation / Answer
Normal approximation to the binomial calculation:
Standard error of the mean = SEM = x(N-x)/N3 = 0.020
= (1-CL)/2 = 0.025
Standard normal deviate for = Z = 1.960
Proportion of positive results = P = x/N = 0.630
Lower bound = P - (Z*SEM) = 0.591
Upper bound = P + (Z*SEM) = 0.669
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.