4. The principle of redundancy is used when system reliability is improved throu
ID: 3051731 • Letter: 4
Question
4. The principle of redundancy is used when system reliability is improved through I (redundant or backup components. Assume that a student's alarm clock has 12.5% daily failure rate. What is the probability that the student's alarm clock will not work in the morning of an important final exam? (Round to four decimal places) a. If the student has two alarm clocks, what is the probability that they both fail on the morning of an important final exam? (Round to four decimal places) b. Does the second alarm clook improve reliability? (Yes or No) c.Explanation / Answer
a)P(clock will not work)=0.125
b)P(both fails) =0.125*0.125 =0.015625
c)YEs
(as relaibility in first case =1-0.125 =0.875
while reliability in second case of at least one clock ringing) =1-0.015625=0.984375)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.