Suppose the university wifi has \"technical issues\" according to a Poisson proc
ID: 3051880 • Letter: S
Question
Suppose the university wifi has "technical issues" according to a Poisson process with rate 4 per day (so per 24 hours) (a) 2 points What is the probability that there is at least one failure event in the next one hour (b) 2 points What is the probability that there is exactly one failure event between 8:00 am and 10:00 am tomorrow and exactly one failure event between 3:00 pm and 4:30 pm. Note: here you are using assumption 3 on slide 32 in Lecture 7, namely independence of things that happen in different non-overlapping intervals of time.Explanation / Answer
Ans:
Poisson distribution:
There are on average 4 failure evet per day,so 4/24 =1/6 failure per hr.
a)
P(atleast one failure)=1-P(no failure)=1-P(X=0)
=1-e-1/6
=1-0.8465
=0.1535
b)Exactly one failiure between 8 to 10 am i.e 2 hrs interval,so one average 2/6=1/3 failure per 2 hr
P(x=1)=e-1/3*((1/3)1/1!)=0.2388
Exactly one failure betweeb 3 to 4.30 pm i.e 1.5 hr interval,so on average 1.5/6=0.25 failure per 1.5 hr.
P(x=1)=e-0.25*(0.251/1!)=0.1947
As,above two events are independent,so probability of happenning bothe vents together
=0.2388*0.1947=0.0465
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.