Express Courier Service has found that the delivery time for packages is normall
ID: 3052484 • Letter: E
Question
Express Courier Service has found that the delivery time for packages is normally distributed, with mean 14 hours and standard deviation 2 hours. (a) For a package selected at random, what is the probability that it will be delivered in 18 hours or less? (Round your answer to four decimal places.) B. (b) What should be the guaranteed delivery time on all packages in order to be 90% sure that the package will be delivered before this time? (Hint: Note that 10% of the packages will be delivered at a time beyond the guaranteed time period.) (Round your answer to one decimal place.) Please provide work rather than just answers. Also have a TI-84 plus so if you could provide information on how to calculate on that too.
Explanation / Answer
= 14, = 2
(a) z = (x - )/ = (18 - 14)/2 = 2
P(x 18) = P(z < 2) = 0.9772
(b) z = 1.2816
x = + z * = 14 + 1.2816(2) = 16.6 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.