This Question: 1 pt 3 of 13 (2 complete) This Test: 13 pts possibl In the game o
ID: 3052648 • Letter: T
Question
This Question: 1 pt 3 of 13 (2 complete) This Test: 13 pts possibl In the game of roulette, a player can place a S6 bet on thenmber 27 and have a 38 probability of winning. If the metal ball lands on 27, the player gets to keep the $6 paid to play the game and the player is awarded $210. Otherwise, the player is awarded nothing and the casino takes the players $6. What is the expected value of the game to the player? If you played the game 1000 times, how much would you expect to lose? The expected value is Round to the nearest cent as needed.) The player would expect to lose about s (Round to the nearest cent as needed.)Explanation / Answer
P(winning) = 1/38
P(losing) = 1-1/38 = 37/38
E(x) = 210*(1/38) + (-6)*(37/38)
= -12/38 = -0.3158
The expected value is -0.3158
The player would expect to lose about = 1000*(-0.3158) = 315.80
2)
As per binomial distribution,
P(X=r) = nCr * p^r * (1-p)^(n-r)
Here, n=6 , p =0.7
P(X =0) = 6C0 *0.7^0 * 0.3^6 = 0.0007
P(X =1) = 6C1 *0.7^1 * 0.3^5 = 0.0102
P(X =2) = 6C0 *0.7^2 * 0.3^4 = 0.0595
P(X =3) = 6C0 *0.7^3 * 0.3^3 = 0.1852
P(X =4) = 6C0 *0.7^4 * 0.3^2 = 0.3241
P(X =5) = 6C0 *0.7^5 * 0.3^1 = 0.3025
P(X =6) = 6C0 *0.7^6 * 0.3^0 = 0.1176
x P(x)
0 0.0007
1 0.0102
2 0.0595
3 0.1852
4 0.3241
5 0.3025
6 0.1176
b)
mux =0*0.0007+1*0.0102+2*0.0595+3*0.1852+4*0.3241+5*0.3025+6*0.1176
= 4.1993
mux = 4.19
sigmax = (0-4.1993)^2*0.0007+(1-4.1993)^2*0.0102+(2-4.199)^2*0.0595+(3-4.1993)^2*0.1852+(4-4.1993)^2*0.3241+(5-4.1993)^2*0.3025+(6-4.1993)^2*0.1176
sigmax = 1.26
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.