Name THQ #8 A manufacturer dlaims that the mean amount of juice in its standard
ID: 3053332 • Letter: N
Question
Name THQ #8 A manufacturer dlaims that the mean amount of juice in its standard size bottle is 16.1 ounces. A consumer advocacy group wants to perform a hypothesis test to determine whether the mean amount is actually less than 16.1 ounces. The mean volume of juice for a random sample of 70 bottles was 15.94 ounces. Assume that o- 0.9onces 1. Perform the appropriate hypothesis test using a signficance level of 5%. Show all 5 steps 2. Suppose the level of significance for the hypothesis test in #1 was 0.10, would the conclusion be the same or different? Why 3Explanation / Answer
Answer solved in detail, with 5 -step process:
1.
Ho: mu = 16.1
Ha: mu < 16.1
alpha = .05
n = 70
Xbar = 15.94
Sigma = .9
Z = Xbar-Mu / (Sigma/sqrt(n)) = (15.94-16.1)/(.9/sqrt(70) = -1.487
Now, P(Z<-1.487) = 0.06851
Since, this p-value of .06851 is not less than alpha = .05, we conclude that we fail to reject Ho: Mu = 16
Hence, the consumer advocacy' claim that Mu < 16 is wrong.
2. Our p-value of .06851 is less than .10 , therefore at this alpha we reject Ho and conclude that the claim of
consumer advocacy is right. I.e. the conclusion is opposite to 1)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.