?Statistics: Assignment #10\" × O www.webassign.net/web/Student/Assignment asear
ID: 3054074 • Letter: #
Question
?Statistics: Assignment #10" × O www.webassign.net/web/Student/Assignment asearch 133% points Find the test statistic, p-value, and critical value. Round to 3 decimal places. Claim: The mean 1Q score of statistics professors is greater than 118. sample data: n-50, X-120. Assume that ? 13 and the significance level is ?-.05 test statistic p-value critical value Submit Answer 10. -/4 points In one of Mendel's famous hybridization experiments, 8013 offspring peas were obtained, and 24.94 he others had white flowers. Consider a hypothesis test that uses a 0.05 significance level to tExplanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample Z summary hypothesis test:
? : Mean of population
H0 : ? = 118
HA : ? > 118
Standard deviation = 13
Hypothesis test results:
Hence,
Test statistic = 1.088
P - value = 0.138
Critical value = 1.645
Mean n Sample Mean Std. Err. Z-Stat P-value ? 50 120 1.8384776 1.0878566 0.1383Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.