A local teacher\'s education association decides to hold a raffle. They are goin
ID: 3054629 • Letter: A
Question
A local teacher's education association decides to hold a raffle. They are going to sell 500 tickets for $20.00 each. 1st Prize is a $5000 scholarship, 2nd Prize is a $1000 scholarship, and the 3rd Prize is a $500 scholarship. You decide to purchase $100 worth of tickets. What are your expected winnings?
39
-35
35
0.035
Random variable A has a mean of 8 and a standard deviation of 3. Random variable B has a mean of 11 and a standard deviation of 2. A new random variable is created and is defined as C = 2A + 3Y. What is the mean of random variable C?
10.5
12
19
49
Which of the following would be a continuous random variable?
I. The number of home runs hit by Barry Bonds per year.
II. The weight of tropical fish in an aquarium.
III. Life expectancy of a house cat.
I only
I and II only
I and III only
II and III only
I, II, and III
39
-35
35
0.035
Explanation / Answer
Expected winnings on one ticket = (5000+1000+500)x(1/500) - 20
= $ -7
Number of tickets purchased = 100/20 = 5
So, expected winnings from $100 worth of tickets = -7x5
= $ -35
Mean of random variable C = 2xmean of A + 3xmean of B
= 2x8 + 3x11
= 49
Continuous random variables are
II. The weight of tropical fish in an aquarium.
III. Life expectancy of a house cat.
II and III only
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.