Assume the average price of a laptop computer is $325 with a standard deviation
ID: 3054966 • Letter: A
Question
Assume the average price of a laptop computer is $325 with a standard deviation of $70. The following data represent the prices of a sample of laptops at an electronics store. Calculate the z-score for each of the following prices. a) S717 c) $664 e) $1038 b) $991 d) $880 a) The z-score of $717 's (Round to two decimaí places as noeded ) b) The z-score of $991 is ? (Round to two decimal places as needed.) c) The z-score of $664isRound to wo docimal places as needed.) d) The z-score of S880 is ? (Round to two decimal paces as needed. e) The z-score of S1038 is (Round to two decimal places as needed.) MacBook AirExplanation / Answer
as we know z score =(X-mean)/std deviaiton
a) z score for 717 =5.60
b) z score for 991 =9.51
c) z score for 664 =4.84
d)z score for 880 =7.93
e)z score for 1038 =10.19
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.