Conduct the hypothesis test and provide the test statistic, critical value and P
ID: 3054996 • Letter: C
Question
Conduct the hypothesis test and provide the test statistic, critical value and P-value, and state the conclusion. A package of 100 candies are distributed with the following color percentages: 13% red, 19% orange, 14% yellow 14% brown, 23% blue and 17% green. Use the given sample data to test the claim that the color distribution is as claimed. Use a 0.025 significance level EEB Click the icon to view the color counts for the candy in the package The test statistic is Round to two decimal places as needed.) The critical value is Round to three decimal places as needed.) The Pavalue is Round to three decimal places as needed.) State the conclusion. Ho- Theresufficient evidence to warrant rejection of the claim that the color distribution is as claimed. Candy Package Counts- Candy Counts Color Number in Package Red Orange Yellow Brown Blue Green 13 27 6 27 19 Print DoneExplanation / Answer
Ans:
Test statistic:
Chi square=11.44
degree of freedom=6-1=5
critical chi square=CHIINV(0.025,5)=12.833
p-value=CHIDIST(11.44,5)=0.043
As,p-value>0.025,Do not reject H0,there is not sufficient evidence to reject the claim that the color distribution is as claimed.
Color Observed (O) Expected(E) (O-E)^2/E Red 13 13 0.00 Orange 27 19 3.37 Yellow 6 14 4.57 Brown 8 14 2.57 Blue 27 23 0.70 Green 19 17 0.24 Total= 100 100 11.44Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.