3. A flight hold 200 passengers. An airline makes 215 reservations. They estimat
ID: 3055325 • Letter: 3
Question
3. A flight hold 200 passengers. An airline makes 215 reservations. They estimate the probability that a passenger with a reservation shows up for the flight to be equal to 0.95, independently of all other passengers. a) Approximate (using normal approximation to binomial) the probability that all pas- sengers arriving for the flight can be seated. Compare the result to the exact one. b) Approximate the probability that the flight has empty seats. Compare the result to the exact one. c) Approximate the number of reservation that can be made so that the probability that every arriving passenger can be seated is at least 0.8. Compare the answer with that obtained without using the approximationExplanation / Answer
x = number of passenger who show up
X follow binomial distribution with n = 215
p = 0.95
mean = np = 204.25
sd =sqrt(npq) = sqrt(10.2125) = 3.1957
a)
P(X<= 200)
= P(X < 200.5)
=P(Z< ( 200.5 - 204.25)/3.1957)
=P(Z< -1.173451)
= 0.1203
b)
P(X < 200)
= P(X<199.5)
=P(Z< ( 199.5 - 204.25)/3.1957)
=P(Z< -1.48637)
=0.0686
c)
let the required number be n
P(X <= 200) > 0.8
if n = 208
P(X<= 200) = 0.820569
if n = 209
then
P(X<= 200) = 0.7219
hence
n = 208
Please rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.