Find the sample size needed to estimate the percentage of residents of one regio
ID: 3055464 • Letter: F
Question
Find the sample size needed to estimate the percentage of residents of one region of a country who are left-handed. Use a margin of error of five percentage points and use a confidence level of 95%. Complete parts (a) through (c) below. a. Assume that p and q are unknown The sample size needed is Round up to the nearest whole number as needed.) b. Assume that based on prior studies, about 12% of residents of the region are left-handed. The sample size needed is Round up to the nearest whole number as needed.) c. How do the results from parts (a) and (b) change if the entire country is used instead of the one region of that country? If the entire country is used instead of the one region of that country, the result from part (a) Y and the result from part (b)Explanation / Answer
SolutionA:
E=5%=0.05
Z alpha/2 for 95%=1.96
p^ and q^are unknown
so p^=1/2=0.5
and q^=1-p^=1-0.5=0.5
n=p^*q^*(zalpha/2/E)^2
=0.5*0.5*(1.96/0.05)^2
=384.16
=384
sample size needed=384
Solutionb:
p^=12%=0.12
q^=1-0.12=0.88
n=0.12*0.88*(1.96/0.05)^2
n=162.26
sample size needed=162
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.