Consider a normal population with an unknown population standard deviation. A ra
ID: 3056058 • Letter: C
Question
Consider a normal population with an unknown population standard deviation. A random sample results in :54.54 and s2-19.36. Use Table 2. a. Compute the 90% confidence interval for if and s2 were obtained from a sample of 12 observations. (Round intermediate calculations to 4 decimal places. Round "t" value to 3 decimal places and final answers to 2 decimal places.) Confidence interval to b. Compute the 90% confidence interval for if and s2 were obtained from a sample of 21 observations. (Round intermediate calculations to 4 decimal places. Round "t" value to 3 decimal places and final answers to 2 decimal places.) Confidence interval to c. Use your answers to discuss the impact of the sample size on the width of the interval. The bigger sample size will lead to a larger interval width and therefore a more precise interval. O The bigger sample size will lead to a smaller interval width and therefore a more precise intervalExplanation / Answer
Ans:
Given that
sample mean=54.54
sample variance,s2=19.36
a)when sample size,n=12
df=n-1=12-1=11
criticat t value=tinv(0.1,11)=1.796
90% confidence interval for population mean
=54.54+/-1.796*sqrt(19.36/12)
=54.54+/-2.28
=(52.26, 56.82)
b)when sample size,n=21
df=21-1=20
critical t value=tinv(0.1,20)=1.725
90% confidence interval for population mean
=54.54+/-1.725*sqrt(19.36/21)
=54.54+/-1.66
=(52.88, 56.20)
c)As,the sample size increased,margin of error decreases(from 2.28 to 1.66),so width of confidence interval decrease and hence more precise interval.
second option is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.