Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Score: 0 of 1 pt ×15.1.16 The a HW Score: 59 07%, 532 of 9 pts Question Help I*

ID: 3056078 • Letter: S

Question

Score: 0 of 1 pt ×15.1.16 The a HW Score: 59 07%, 532 of 9 pts Question Help I* table describes results from groups of 10 births from 10 different sets of parents. The random varlable x represents the number of girls among 5019(9 complete) Use the range rule of thumb to determine whether 1 girl in 10 births is a significantly low number of girls Click the icon to view the table. Use the range rule of thumb to identify a range of values that are not significant value in this range is girls Round to one decimal place as needed)

Explanation / Answer

P(girl) = 1/2 = 0.5

n = 10

Mean = n * p = 10 * 0.5 = 5

Sd = sqrt(n * p * (1-p)) = sqrt(10 * 0.5 * 0.5) = 1.58

A) maximum value in this range = mean + 2*sd = 5 + 2 * 1.58 = 8.16 or 8

Minimum value = mean - 2*sd = 5 - 2*1.58 = 1.84 or 2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote