This Question: 1 pt 5 of 8 People were poiled on how many books they read the pr
ID: 3057081 • Letter: T
Question
This Question: 1 pt 5 of 8 People were poiled on how many books they read the previous year. Initial survey results indicate that s 18.1 books Compiete (a) How many subjects This 90% confidence leve requires subjects (Round up parts (a) through (d) below are needed to estimate the mean number of books read the previous year within four books with 90% confidence? toto nearest subject.) How many suti s are needed to ostinate thhe mean nmber of books read the previous year within two books with 90% confidence? This 90% confidence level requiressubjects. (Round up to the nearest stped) (c) What effect does doubling the required accuracy have on the sample size? A. Doubling the requred accuracy nearly quarters he sample size O B. Doubing the required accuracy nearty halves the sample size c. Douting the eequred accura y nearly quadruples the sample sue O D. Doubing the requred accuracy nearly doubles the sample size (d) How many Sdyects are needed to estrate the mean number of books read the rnous yew won 'our books with 90% This 00% confidence levee reo res[] sutpectsRound up to nearest subject Compare this resut to part (a). How does inoreasing the evel of confidence in the estimate affect sample size? Why is this reasonable? A. Increasing the level of confidence decreases the sample size required For B. Increasing the level ot oorddence sample size C. increasing leval ot corfdence decreases the sample size required. For a fixed margin of error, greater oorhdence can be achieved wm a fxed margin of error, greater confidence can be achieved with a larger sample size. increases the sample size required. For a fxed margin of emox, greater confidence can be achieved with a smailer sample size he level of orfdence increases sample size ured For a fxed margin of error, greater confidence can be achieved with a larger sample size Click to select your answerts)Explanation / Answer
Solution:- Given that sd = 18.1, Z = 1.645
a) E = 4
Formula : n = [z*s/E]^2
=> n = [1.645*18.1/4]^2 = 55.4075 = 55
b) E = 2
=> n = [1.645*18.1/2]^2 = 221.63 = 222
c) option C. Doubling the required accuracy nearly quadruples the sample size.
d) => n = [2.575*18.1/4]^2 = 136
e) option D.Increasing the level of confidence increases the sample size required. For a fixed margin of error, greater confidence can be achieved with a larger sample size.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.