A magazine includes a report on the energy costs per year for 32-inch liquid ory
ID: 3057189 • Letter: A
Question
A magazine includes a report on the energy costs per year for 32-inch liquid orystal display (LCD) televisions. The article states that 14 randomly selected 32-inch LCD tele sions have a sample standard deviation of S3 86. Assume the sample is taken om a normally distributed population. Construct 90% confidence inter als fo a the population variance 2 and (b) the population standard devat on . Interpret the results. (a) The confidence interval for the population variance is (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
a)
confidence interval for variance =8.66 ; 32.87
b)
here n = 14 s2= 14.8996 Critical value for 13 degree of freedom and 90 % CI are as follows 2L= 2 0.05 = 5.892 2U= 2 0.95 = 22.362 (n-1)s2/2U <=2<= (n-1)s2/2LRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.