Given the sample mean = 21.875 sample standard deviation = 5.5985, and N-40 for
ID: 3059699 • Letter: G
Question
Given the sample mean = 21.875 sample standard deviation = 5.5985, and N-40 for the low income group, Test the claim that the mean nickel diameter drawn by children in the low income group is greater than 21.21 mm. Test at the 0.1 significance level. a) Identify the correct alternative hypothesis p 21.21 Give all answers correct to 3 decimal places b) The test statistic value is c) Using the Traditional method, the critical value is d) Based on this, we Preview Reject Ho Fail to reject Ho e) Which means There is sufficient evidence to warrant rejection of the claim The sample data supports the claim There is not sufficient evidence to support the claim There is not sufficient evidence to warrant reiection of the claim License Points possible: 10 This is attempt 1 of 3Explanation / Answer
a)
mu > 21.21
b) mean= 21.875 , s = 5.5985, n =40
t = ( mean - mu) / (s/sqrt(n))
= ( 21.875 - 21.21) / ( 5.5985 / sqrt(40))
= 0.7512
c) Critical value for left tailed test is -1.3036
t < -1.3036 then we reject the null hyothesis.
d)
Fail to reject H0
e)
There is not sufficient evidence to support the claim
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.