A company makes a certain automotive engine part called a \'kumquat\'. The distr
ID: 3060136 • Letter: A
Question
A company makes a certain automotive engine part called a 'kumquat'. The distribution of the time for engines using this part to accelerate from 0 to 60 mph is found to be Normally distributed with a mean of 7.3 seconds and a standard deviation of 2.1 seconds. Suppose you take a random sample of 50 engines using this part and measure their acceleration time (i.e. to go from 0 to 60). a) What would be the mean and standard deviation of the distribution of sample means? b) What is the probability of coming up with a sample that shows an acceleration time of less than 7 seconds?
Explanation / Answer
Solution:- Given data mean = 7.3 seconds , standard deviation = 2.1 seconds , sample n = 50
a) the mean and standard deviation of the distribution of sample means :
x = 7.3 seconds
x = /sqrt(n) = 2.1/sqrt(50) = 0.2970
b) P(X < 7) = P(Z < (X - )//sqrt(n) )
= P(Z < (7 - 7.3)/2.1/sqrt(50) )
= P(Z < -0.0202)
= 0.4920
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.