11. The male heights are normally distributed with a mean of 170 cmand a varianc
ID: 3061131 • Letter: 1
Question
11. The male heights are normally distributed with a mean of 170 cmand a variance of 102 cm. The female heights are also normally distributed with a mean of 160 cm and a variance of 102 cm2. You randomly select one male student and one female student. Let X denote the male student's height, and let Y denote the female student's height. Which of the following is correctly stated? a. X-Y is normally distributed with a mean of 10 and variance of 2'102 X-Yis normally distributed with a mean of 10 and variance of V2*10 X-Y is not normally distributed with a mean of 165 and variance of 2*102 c. X-Y is normally distributed with a mean of 165 and variance ofV2*10 5 pts) 12. Refer to Problem 11, what is the probability that the male student is taller than the female student, P(X>Y)? z.S 241 .IssExplanation / Answer
Male:
x1 = 170
s1^2 = 100
s1 = 10
Female:
x2 = 160
s2^2 = 100
s2 = 10
X-Y is also normal
E[X-Y] = E[X] - E[Y] = 170-160 = 10
V[X-Y] =V[X^2] + V[Y^2] -2*Cov[X,Y] = 100+100-0 = 200= 2*10^2
That will be Option- (A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.