10) As part of a study of grade inflation, you want to estimate the mean grade p
ID: 3061141 • Letter: 1
Question
10) As part of a study of grade inflation, you want to estimate the mean grade point average of all current college students in the United States. All grade point averages are to be standardized for a scale between 0 and 4. How many grade point averages must be obtained so that the sample mean is within 0.2 of the population mean? Assume that 99% confidence level is desired Assume pilot study gives an estimate of the population standard deviation of 0.79 n=104 b) Assume there is no estimate of the standard deviation
Explanation / Answer
1)
2) for no estimate std deviation =range/4 =1
( please revert for above)
for 99 % CI value of z= 2.5758 standard deviation = 0.79 margin of error E = 0.2 required sample size n=(z/E)2 = 104Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.