You have been asked to determine the probability that the contribution margin fo
ID: 3061146 • Letter: Y
Question
You have been asked to determine the probability that the contribution margin for a particular product line exceeds the xed cost of 3620 The total mbr random variable with a mean of 400 and a variance of 900 x -N(400, 900) The selling price per unit is $12 The total nmber of un produced nomalily uedvriable with mean of 400 and a variance of 1600 Y-N(400, 1600). The variable production cost is $4 per unit Production and sales have a potive com of 5 What is the probability that the contribution margin for the product line exceeds the fixed cost of s3620 (Type an integer or decimal rounded to four decrnal places as needed )Explanation / Answer
Solution:
Find the probability that the contribution margin for the product line exceeds the fixed cost of $3620.
The mean for the contribution margin for the product line is,
Mean = (12x 400)-(4 x400)
= 4800 -1600 = 3200
The variance for the contribution margin for the product line is,
Variance = (12^2x 900)+(3^2 x 1600) - ( 2 x 12 x 3x 20 x30 x 0.5)
= 129600 +14400 -21,600 = 12,2400
The standard deviation is,
Standard deviation = Variance = 12,2400 = 349.857
The required probability is,
P(X > 3,620) = 1-P(X 3620)
= 1- P(X-3200/349.857 3620-3200/349.857)
= 1- P(z 1.20)
= 1-0.1150 (From standard normal table)
= 0.885
Therefore, the probability that the contribution margin for the product line exceeds the fixed cost of $3620 is 0.885.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.