2. On any given day, the chance that John shows up late for work is 78%. we deci
ID: 3062116 • Letter: 2
Question
2. On any given day, the chance that John shows up late for work is 78%. we decide to observe if John is late or not over the next 25 days. Using the binomial functions: 16 a. Find the probability that he is late exactly 20 times b. Find the probability that he is late at least 20 times. c. Find the probability that he is late at most 18 times. d. Find the probability that he is on-time 2 times. e. Find the probability that John is late between 15-23 times. f. Find the probability that John is late less than 16 times. g. Give the Mean AND Standard Deviation of this distributionExplanation / Answer
Let X be the number of times he is late
X follows binomial with parameter n = 25 and p = 0.78
(a) P ( X= 20) = 25C20 (0.78) 20 (1- 0.78) 25-20
= 0.1903
(b) P(X>=20) = P(X= 20) + .......+ P (X= 25)
= 0.1903+ 0.1606+ 0.1035+ 0.0479 + 0.0141 + 0.0020 = 0.5184
(C) P (X<=18) = 1- P (X> 18 ) = 1- [ P( X= 19) + .......+ P (X= 25) ] 1- [ 0.1789 + 0.5184] = 0.3027
(d) P (X= 23) = 0.0479
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.