Given a standardized normal distribution (with a mean of 0 and a standard deviat
ID: 3062653 • Letter: G
Question
Given a standardized normal distribution (with a mean of 0 and a standard deviation of 1), complete parts (a) through (d) below.
a. What is the probability that Z is between -1.59 and 1.84?
The probability that Z is between 1.59 and 1.84 is
(Round to four decimal places as needed.
2. A set of final examination grades in an introductory statistics course is normally distributed, with a mean of 79
and a standard deviation of 88.
Complete parts (a) through (d).
What is the probability that a student scored below 91
on this exam?
The probability that a student scored below 91 IS
(Round to four decimal places as needed.
Explanation / Answer
Answer to the question is as follows:
a.
P(-1.59<Z<1.84)
= P(Z<=1.84) - P(Z<=-1.59)
= .9671-.0559
= 0.9112
b.
We have been given params of normal distribution:
Mean = 79
Stdev = 88
We will use these to normalize the distribution:
P(X<91)
= P(Z< 91-79/88) [refer the Z tables to solve this]
= 0.5542
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.