Trevor is interested in purchasing the local hardware/sporting goods store in th
ID: 3064190 • Letter: T
Question
Trevor is interested in purchasing the local hardware/sporting goods store in the small town of Dove Creek, Montana. After examining accounting records for the past several years, he found that the store has been grossing over $850 per day about 65% of the business days it is open. Estimate the probability that the store will gross over $850 for the following. (Round your answers to three decimal places.)
(a) at least 3 out of 5 business days
(b) at least 6 out of 10 business days
(c) fewer than 5 out of 10 business days
(d) fewer than 6 out of the next 20 business days
If the outcome described in part (d) actually occurred, might it shake your confidence in the statement p = 0.65? Might it make you suspect that p is less than 0.65? Explain.
Yes. This is unlikely to happen if the true value of p is 0.65.
Yes. This is likely to happen if the true value of p is 0.65.
No. This is unlikely to happen if the true value of p is 0.65.
No. This is likely to happen if the true value of p is 0.65.
(e) more than 17 out of the next 20 business days Incorrect: .
Explanation / Answer
Solution:
Part a
We are given n = 5, p = 0.65
We have to find P(X3)
P(X3) = 1 – P(X<3)
P(X3)= 1 – P(X2)
P(X3) = 1 – 0.235169 (by using binomial table or excel)
P(X3) = 0.764831
Required probability = 0.765
Part b
We are given n = 10, p = 0.65
We have to find P(X6)
P(X6) = 1 – P(X<6)
P(X6) = 1 – P(X5)
P(X6) = 1 - 0.248504 (by using binomial table or excel)
P(X6) = 0.751496
Required probability = 0.751
Part c
We are given n = 10, p = 0.65
We have to find P(X<5)
P(X<5) = P(X4)
P(X<5) = 0.094934 (by using binomial table or excel)
Required probability = 0.095
Part d
We are given n = 20, p = 0.65
We have to find P(X<6)
Here, we have to use normal approximation to binomial distribution because n*p = 20*0.65 = 13 > 5 and n*q = 20*0.35 = 7 > 5
Mean = n*p = 20*0.65 = 13
SD = sqrt(n*p*q) = sqrt(20*0.65*0.35) = 2.133073
Z = (X – mean) / SD
Z = (6 – 13) / 2.133073
Z = -3.28165
P(Z<-3.28165) = 0.000516 (by using z-table or excel)
Required probability = 0.001
Yes, this is unlikely to happen if the true value of p is 0.65.
Part e
Here, we have to find P(X>17)
P(X>17) = 1 – P(X17)
We are given n = 20, p = 0.65
Here, we have to use normal approximation to binomial distribution because n*p = 20*0.65 = 13 > 5 and n*q = 20*0.35 = 7 > 5
Mean = n*p = 20*0.65 = 13
SD = sqrt(n*p*q) = sqrt(20*0.65*0.35) = 2.133073
Z = (X – mean) / SD
Z = (17 – 13) / 2.133073
Z = 1.875229
P(Z< 1.875229) = 0.969619 (by using z-table or excel)
P(X17) = 0.969619
P(X>17) = 1 – P(X17)
P(X>17) = 1 – 0.969619
P(X>17) = 0.030381
Required probability = 0.030
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.