Thirty-three small communities in Connecticut (population near 10,000 each) gave
ID: 3064443 • Letter: T
Question
Thirty-three small communities in Connecticut (population near 10,000 each) gave an average of x = 138.5 reported cases of larceny per year. Assume that is known to be 44.3 cases per year.
(a) Find a 90% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities. What is the margin of error? (Round your answers to one decimal place.)
lower limit
upper limit
margin of error
(b) Find a 95% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities. What is the margin of error? (Round your answers to one decimal place.)
lower limit
upper limit
margin of error
(c) Find a 99% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities. What is the margin of error? (Round your answers to one decimal place.)
lower limit
upper limit
margin of error
Explanation / Answer
SolutionA:
Z crit for 90%=1.645
sample mean=138.5
pop std dev=44.3
n=sampel size=33
90% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities
sample mean-z crit(pop stddev/sqrt(n),sample mean+z crit(pop stddev/sqrt(n)
138.5-1.645*44.3/sqrt(33),138.5+1.645*44.3/sqrt(33)
125.8,153.6
lower limit=123.4,
upper limit=151.2
margin of error=1.645*44.3/sqrt(33)=12.7
Solutionb:
95% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities
Z crit for 95%=1.96
95% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities=
sample mean-z crit(pop stddev/sqrt(n),sample mean+z crit(pop stddev/sqrt(n)
138.5-1.96*44.3/sqrt(33),138.5+1.96*44.3/sqrt(33)
123.4,153.6
lower limit=123.4
upper limit=153.6
margin of error=1.96*44.3/sqrt(33)=15.1
Solutionc:
Z crit for 99%=2.576
99% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities=
sample mean-z crit(pop stddev/sqrt(n),sample mean+z crit(pop stddev/sqrt(n)
138.5-2.576*44.3/sqrt(33),138.5+2.576*44.3/sqrt(33)
118.6.158.4
lower limit=118.6
uper limit=158.4
margin of error=2.576*44.3/sqrt(33)=19.9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.