Chapter 06, Section 6.5, Problem 050 According to a survey, 17% of U.S. adults w
ID: 3064968 • Letter: C
Question
Chapter 06, Section 6.5, Problem 050 According to a survey, 17% of U.S. adults with online services currently read e-books. Assume that this percentage is true for the current population of U.S. adults with online services. Find to 4 decimal places the probability that in a random sample of 700 U.S. adults with online services, the number who read e-books is a. exactly 98. Probability b. at most 104. Probability c. 74 to 103. Probability Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
n = 700
p = 0.17
q = 1 - p = 0.83
Mean = np
= 700x0.17
= 119
Standard deviation = sq root(npq)
= sq root (700x0.17x0.83)
= sq root(98.77)
= 9.94
P(X < A) = P(Z < (A - mean) / standard deviation)
a) P(X = 98) = P(97.5 < X < 98.5)
= P(X < 98.5) - P(X < 97.5)
= P(Z < (98.5 - 119)/9.94) - P(Z < (97.5 - 119)/9.94)
= P(Z < -2.06) - P(Z < -2.16)
= 0.0197 - 0.0154
= 0.0043
b) P(at most 104) = P(X < 104.5) {continuity correction applied}
= P(Z < (104.5 - 119)/9.94)
= P(Z < -1.46)
= 0.0721
c) P(74 to 103) = P(X < 103) - P(X < 74)
= P(Z < (103 - 119)/9.94) - P(Z < (74 - 119)/9.94)
= P(Z < -1.61) - P(Z < -4.53)
= 0.0537 - 0
= 0.0537
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.