13 of 21 (11 complete) 7.2.29-T An 1Q test is designed so that the mean is 100 a
ID: 3065026 • Letter: 1
Question
13 of 21 (11 complete) 7.2.29-T An 1Q test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 17 for the population of normal adults Find the sample size necessary to estimate the mean 1Q scos of satitics studerts such tha HW Score: 454h 95302 Question Hep be said with 95% confidence that the sample mean is within 3 IQ points of the true mean Assume that size for a real world calculation The required sample size is (Round up to the nearest inleger ) and determine the required sam sre is ng to Enter your answer in the answer box and then click Check Answer Clear All remainingExplanation / Answer
Solution:- mean = 100, Sd = 17 , Z = 1.96 , E = 3.
Formula n = (Z*sd/E)^2
=> n = (1.96*17/3)^2 = 123.3580 = 124
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.