The ages of a group of 129 randomly selected adult females have a standard devia
ID: 3065043 • Letter: T
Question
The ages of a group of 129 randomly selected adult females have a standard deviation of 16.7 years. Assume that the ages of female statistics students have less ariation than ages of females in the general population, so let -16.7 years for the sample size calculation. How many female statistics student ages must be obtained in order to estimate the mean age of all female statistics students? Assume that we want 99% confidence that the sample mean is within one-half year of the population mean. Does it seem reasonable to assume that the ages of female statistics students have less variation than ages of females in the general population? The required sample size is Type a whole number)Explanation / Answer
Here E=0.5, sd=16.7
Also for 99% CI z value is 2.58 as P(-2.58<z<2.58)=0.99
As E=z*(sd/sqrt(n))
So n=(z*sd/E)^2=(2.58*16.7/0.5)^2=7425.6=7426
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.