You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of =0.002=0.
ID: 3065088 • Letter: Y
Question
You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of =0.002=0.002.
Ho:=72.1Ho:=72.1
Ha:<72.1Ha:<72.1
You believe the population is normally distributed, but you do not know the standard deviation. You obtain a sample of size n=26n=26 with mean M=61.4M=61.4 and a standard deviation of SD=15.1SD=15.1.
What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.)
p-value =
The p-value is...
less than (or equal to)
greater than
This p-value leads to a decision to...
reject the null
accept the null
fail to reject the null
As such, the final conclusion is that...
There is sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the population mean is less than 72.1.
There is not sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the population mean is less than 72.1.
The sample data support the claim that the population mean is less than 72.1.
There is not sufficient sample evidence to support the claim that the population mean is less than 72.1.
Explanation / Answer
Here test statistics is t as n<26 and population variance is not know
t=(M-mu)/(SD/sqrt(n))=(61.4-72.1)/(15.1/sqrt(26))=-3.61
P value is 0.000669
As Pvalue<alpha=0.002
We reject the null hypothesis
Hence
There is sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the population mean is less than 72.1.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.