A survey of 22 randomly sampled judges employed by the state of Florida found th
ID: 3065369 • Letter: A
Question
A survey of 22 randomly sampled judges employed by the state of Florida found that they earned an average wage (including benefits) of $61.00 per hour. The sample standard deviation was $5.66 per hour. (Use tDistribution Table.) a. What is the best estimate of the population mean? Estimated population mean b. Develop a 98% confidence interval for the population mean wage (including benefits) for these employees. (Round your answers to 2 decimal places.) Confidence interval for the population mean wage is an etwee c. How large a sample is needed to assess the population mean with an allowable error of $1.00 at 95% confidence? (Round up your answer to the next whole number.) ample sizeExplanation / Answer
a)
Estimated popualtion mean = 61.00
b)
CI for 98%
n = 22
mean = 61
t-value of 98% CI = 2.5176
std. dev. = 5.66
SE = std.dev./sqrt(n) = 1.20672
ME = t*SE = 3.03809
Lower Limit = Mean - ME = 57.96191
Upper Limit = Mean + ME = 64.03809
98% CI (57.9619 , 64.0381 )
c)
Given CI Level = 95%
Margin of Error(ME) = 1
std. dev. = 5.66
t-value of 95% CI = 2.0796
n = (z*sigma/ME)^2 = 139
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.