You are exploring a distant planet. When your spaceship is in a circular orbit a
ID: 306543 • Letter: Y
Question
You are exploring a distant planet. When your spaceship is in a circular orbit at a distance of 630 km above the planet's surface, the ship's orbital speed is 5200 m/s .By observing the planet, you determine its radius to be 4.48×106 m. You then land on the surface and, at a place where the ground is level, launch a small projectile with initial speed 14.6 m/s at an angle of 30.8? above the horizontal.
If resistance due to the planet's atmosphere is negligible, what is the horizontal range of the projectile?
Explanation / Answer
R = 4.48 x 10^6 m
radius of circular path, r = R + h = (4.48 x 10^6) + (630 x 10^3)
r = 5.11 x 10^6 m
Fg = m a_c
G M m / r^2 = m v^2 / r
G M = v^2 r
(6.67 x 10^-11) (M) = (5200^2)(5.11 x 10^6)
M = 2.072 x 10^24 kg
acceleration due to gravity, g = G M / R^2
g =6.88 m/s^2
R = v0^2 sin(2 theta) / g
Range = (14.6^2)(sin61.6) / 6.88
= 27.3 m .......Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.