A simple random sample of 12 e-readers of a certain type had the following minut
ID: 3065709 • Letter: A
Question
A simple random sample of 12 e-readers of a certain type had the following minutes of battery life. 287, 311, 262, 392, 313, 334, 334, 316, 286, 279, 295, 291 Assume that it is reasonable to believe that the population is approximately normal and the population standard deviation is 73, what is the upper bound of the 95% confidence interval for the battery life for all e-readers of this type? Round your answer to one decimal places (for example: 319.4). Write only a number as your answer. Do not write any units Your Answer Answer SaveExplanation / Answer
SOl:
pop stddev=73
sample mean=sum/total=3700/12=308.3333
z cit=1.96
95% connfidence level for true meanfor uppper limit is
sample mean+z*pop std/sqrt(n)
=308.3333+1.96*73/sqrt(12)
=349.6
upper limit=349.6
ANSWER:349.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.