Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. What is the magnitude of the potential difference across the 20-2 resistor? 1

ID: 306624 • Letter: 5

Question

5. What is the magnitude of the potential difference across the 20-2 resistor? 10? 20? 10? 50? 10? a. 3.2 V b. 7.8 v d. 5.0 V e. 8.6 V 6. Two particles A and B with equal charges accelerated through potential differences V and 5V, respectively, enter a region with a uniform magnetic field. The particles move in circular paths of radi R and 3R, respectively. Determine the ratio of the masses of particles A and B (mm). a. 0.56 b. 1 f. 0.45 e. 0.73 7. A step-down transformer has 53 turns in its primary coll and 13 turns in its secondary coil. The primary coil is connected to standard household voltage (Vms 120.0 v, 60.0 Hz). Suppose the secondary coil is connected to a 12.0-2 resistor. What is the maximum current in the resistor? a, 29.43 Ab, 2.45 A c.1.33 A d, 1.T3A e.347 A f. 4.1 A 8. A 45-cm-long solenoid is 10.00 cm in diameter and has 700 turns. What is the rate of change of the current dI/dt required to produce an emf of 60.0 V in the solenold? 9, If a-3.0 mm, b = 4.0 mm, Q1 =-60 nC, Q-80nc, and q = 30 nC in the figure, what is the magnitude of the electric force on q? a. 1.4 N b. 1.0 N c. 1.7 N d. 2.0 N e.0.50 N

Explanation / Answer

5. three 10 ohm are in series,

R = 10 + 10 + 10 = 30 ohm

20 ohm and R are in parallel,

1/R' = 1/20 + 1/30

R' = 12 ohm

Now R' and 5 ohm are in series,

Req = R' + 5 = 17 ohm

I = 11/ 17 A

and 11 - 5 I - V = 0

V = 11 - 55/17 = 7.8 Volt

Ans(b)

6. m v^2/2 = q V

v = sqrt[ 2 q V / m ]

and Fb = m a_c

q v B = m v^2 / r

m v / r = q B

m sqrt[2 q V / m] / r

sqrt(m V) / r = constant

mA V / R^2 = mB (5 V) / (3 R)^2

mA / mB = 0.56 Ans(A)

7. Ns / Np = Vs / Vp

13 / 53 = Vs / 120

Vs = 29.4 Volt

Vs_max = sqrt(2) Vrms = 41.6 V

I_max = V_MAX / R = 3.47 A

Ans(e)

8. e = L dI/dt

and L = u0 N^2 A / l

L = (4pi x 10^-7 )(700^2)(pi 0.05^2) / 0.45

L = 0.01075 H

dI/dt = (60 x 10^-6) / 0.01075

= 5.6 x 10^-3 A/s

Ans(e)

9. F = (9 x 10^9)(30 x 10^-9)[ (80 x 10^-9 / 0.004^2) - (60 x 10^-9 / 0.007^2)]

F = 1.0 N

Ans(b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote