The President’s Economic Advisory Council publishes an economic forecast every y
ID: 3066257 • Letter: T
Question
The President’s Economic Advisory Council publishes an economic forecast every year. In the latest report, a normal distribution is used to describe the possible percentage change in US GDP (Gross Domestic Product) for the upcoming year. The distribution is centered on a growth rate of 4.2% and has known a standard deviation of 0.7%. According to this distribution, how likely is it that the change in GDP will be
a. less than 3.5%?
b. between 3.8% and 5.0%?
c. greater than 6.0%?
d. between 4.5% and 5.5%?
Explanation / Answer
Mean = 4.2%
Standard deviation = 0.7%
P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation)
a) P(X < 3.5%) = P(Z < (3.5 - 4.2)/0.7)
= P(Z < -1)
= 0.1587
b) P(3.8 < X < 5.0) = P(X < 5.0) - P(X < 3.8)
= P(Z < (5.0 - 4.2)/0.7) - P(Z < (3.8 - 4.2)/0.7)
= P(Z < 1.14) - P(Z < -0.57)
= 0.8729 - 0.2843
= 0.5886
c) P(X > 6.0) = 1 - P(X < 6.0)
= 1 - P(Z < (6.0 - 4.2)/0.7)
= 1 - P(Z < 2.57)
= 1 - 0.9949
= 0.0051
d) P(4.5 < X < 5.5) = P(X < 5.5) - P(X < 4.5)
= P(Z < (5.5-4.2)/0.7) - P(Z < (4.5 - 4.2)/0.7)
= P(Z < 1.86) - P(Z < 0.43)
= 0.9686 - 0.6664
= 0.3022
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.