The following data shows the ages of a sample of 10 US billionaires; use it to c
ID: 3067119 • Letter: T
Question
The following data shows the ages of a sample of 10 US billionaires; use it to complete the following:
a) Find the best point estimate of the average age of all US billionaires. Show your work/calculations
b) Construct a 95% confidence interval of the average age of all US billionaires. Show your work/calculations
c) Why can't we answer the following from the given data? How large a sample would necessary if we want to estimate the true average age of all US billionaires to within 9 years with 99% confidence?
d) Suppose the average net worth of all US billionaires is $8.65 billion and standard deviation= $4.3 billion. Assume that net worth is normally distributed.
1) If one US billionaire is selected at random, determine the probability that their net worth is more thatn $10.8 billion. Show all relevant work.
2) If 25 US billionaires are selected at random, determine the probability that their net worth is more than $10.8 billion
Age Net Worth (billions) 56 18 39 14 42 12 60 14 84 11 37 10 68 10 66 7 73 7 55 5Explanation / Answer
a) Find the best point estimate of the average age of all US billionaires. Show your work/calculations
Answer : Best point estimate of the average age of US billionaaires = x? = 58 years
b) Construct a 95% confidence interval of the average age of all US billionaires. Show your work/calculations
Answer : Here sample standard deviation s = 15.42
standard error of sample mean = s/sqrt(n) = 15.42/ sqrt(10) = 4.876
95% confidence interval = x? +- tdF,0.05 = 58 +- 2.2652 * 4.876 = (46.97 year, 69.03 year)
c) Why can't we answer the following from the given data? How large a sample would necessary if we want to estimate the true average age of all US billionaires to within 9 years with 99% confidence?
Answer : As here population standard deviation is not given so we cannot calculate the margin of error here otherwise we have to take point estimate of sample standard deviation as standard deviation.
d) Suppose the average net worth of all US billionaires is $8.65 billion and standard deviation= $4.3 billion. Assume that net worth is normally distributed.
1) If one US billionaire is selected at random, determine the probability that their net worth is more thatn $10.8 billion. Show all relevant work.
Here if x is the Net worth of any random US billionaire
Pr(x > $ 10.8 billion) = Pr(x > $ 10.8 billion ; 8.65 billion ; 4.3 billion)
Z = (10.8 - 8.65)/4.3 = 0.5
Pr(x > $ 10.8 billion) = Pr(x > $ 10.8 billion ; 8.65 billion ; 4.3 billion) = 1- Pr(Z < 0.5) = 1 - 0.6915 = 0.3085
2) If 25 US billionaires are selected at random, determine the probability that their net worth is more than $10.8 billion
Here standard error of sampling distribution = 4.3/sqrt(25) = $ 0.86 billion
Pr(x? > $ 10.8 billion) = Pr(x? > $ 10.8 billion ; 8.65 billion ; 0.86 billion)
Z = (10.8 - 8.65)/0.86 = 2.5
Pr(x? > $ 10.8 billion) = Pr(x? > $ 10.8 billion ; 8.65 billion ; 0.86 billion) = 1- Pr(Z < 2.5) = 1 - 0.9938 = 0.0062
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.