Suppose that a random sample of nineteen recently sold houses in a certain city
ID: 3067160 • Letter: S
Question
Suppose that a random sample of nineteen recently sold houses in a certain city has a mean sales price of $280,000, with a standard deviation of $10,000. Under the assumption that house prices are normally distributed, find a 95% confidence interval for the mean sales price of all houses in this community. Then complete the table below Carry your intermediate computations to at least three decimal places. Round your answers to the nearest whole number (If necessary, consult a list of formulas.) What is the lower limit of the confidence interval? What is the upper limit of the confidence interval?Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=280,000
standard deviation=10000
sample size,n=19
df=19-1=18
critical t value=tinv(0.05,18)=2.101
95% confidence interval for mean
=280,000+/-2.101*10000/sqrt(19)
=280,000+/-4820
=(275180, 284820)
lower limit=275180
upper limit=284820
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.